O hodvábe

Ako dobre poznáte prírodný hodváb

hodvábne vankúše

Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie prírodný hodváb? Niektorí ho rozoznajú na prvý pohľad, ale určite sú tu aj tí, ktorí s týmto úžasným materiálom ešte do kontaktu neprišli.

Preto je čas pozrieť sa naň zblízka, predovšetkým kvôli tomu, že sa odjakživa spája s luxusným oblečením a je v mnohých ohľadoch oveľa lepší než akýkoľvek iný materiál.

Vyberme sa však na cestu naprieč storočiami a povedzme si niečo k jeho vzniku…

Nikto presne netuší, kedy a ako prírodný hodváb vznikol. Čo sa však vie s úplnou určitosťou je, že existuje už viac ako 5 000 rokov, a to je poriadne dlho. Ako sa však toto prírodné a jedinečné vlákno dostalo na oblečenie? Ako to už v prípade vecí a materiálov, ktoré existujú státisíce rokov stáva, aj vznik prírodného hodvábu je opradený mnohými legendami. Jedna z tých najznámejších rozpráva o cisárovnej, ktorá svojho času sedela pod stromom.

hodvábny vankúš ružovýKeď pila čas, náhle jej do šálky vpadla jedna kukla Priadky Morušovej. Keď sa ju však snažila vytiahnuť von, lepili sa jej na prsty jej vlákna. Toto si všimol cisár, ktorý dostal nápad, že práve tieto vlákna by sa mohli používať pri výrobe oblečenia. A bolo to! Či tomu tak bolo v skutočnosti sa však už nikdy nedozvieme, ale s legendou či bez nám tu ostal jeden úžasný materiál.

Teraz niečo k tvorcom prírodného hodvábu…

Už sme sa dozvedeli, že prírodný hodváb je produktom priadky morušovej. Jej húsenice sa živia iba listami niekoľkých druhov moruše. Práve tá obsahuje latex, ktorá má veľmi vysokú koncentráciu alkaloidných cukrov. Kým sú pre iných bylinožravcov a hmyz tieto cukry toxické, práve priadka ich toleruje.

Výroba prírodného hodvábu

Zrejme vás bude úplne najviac zo všetkého zaujímať, ako sa hodváb vyrába. Dospelý hodvábnik – čiže priadka morušová žije iba tri dni. Počas nich však dokáže zniesť až 400 vajíčok. Z týchto vajíčok sa počas 10 mesiacov vyliahnú iba trojmilimetrové húsenice. Práve tie konzumujú spomínané morušové lístie, vďaka ktorému veľmi rýchlo narastú.

Dokážu sa tak zväčšiť až na 30-násobok svojej pôvodnej dĺžky! A potom sa s nimi stáva presne to, čo húsenice zvyknú robiť – zakuklia sa do takzvaného kokónu, ktorý je obalený hodvábnym vláknom.

Práve tu prichádza na rad človek, ktorý kokóny zbiera a ďalej spracúva, až kým sa získa hodvábne vlákno. Faktom je, že jeden kokón má na sebe až 4 km dvojvlákna. Z tejto celkovej dĺžky vznikne 1 000 metrov vlákna. Z ostatných častí sa tiež dá získať vlákno, ale to už je menej kvalitné.

Aby človek získal kilogram surového hodvábu, je potrebné odvinúť vlákno až z 30-tisícok kokónov. Ďalším faktom je, že samotná výroba hodvábu je jedným z najlepšie strážených výrobných tajomstiev. Dokonca ani veľký rozvoj výroby umelých vlákien neumožnil plnohodnotne nahradiť prírodný hodváb.

Medzi mimoriadne vlastnosti hodvábu patrí okrem iného aj schopnosť prispôsobiť sa rôznym teplotám, a to je práve jednou z vecí, prečo je tak žiadaný. Čo to znamená? V studenom počasí dokáže hriať, ale naopak – v lete zase chladí. Dobre prijíma vlhkosť, ktorú potom dokáže dobre odparovať a odev po ňom nie je vlhký.

Používanie prírodného hodvábu

Na začiatku svojho vzniku boli hodvábne produktu určené výhradne pre členov čínskej kráľovskej rodiny. Postupne sa však hodváb začal šíriť do iných krajín, ale aj vrstiev. Hodváb sa začal vyskytovať v celej Ázií a vytváral luxusnú obchodnú cestu, ktorá sa nazývala Hodvábna cesta. Vďaka nej postupoval hodváb na západ a zlato, striebro a vlna na východ.

Hodváb patril dokonca medzi cennejšie komodity než je zlato. Práve preto bolo tajomstvo jeho výroby strážené viac ako na 30. storočí. V súčasnosti je veľmi rozšírený, hoci ide stále o luxusnejší, ale o to kvalitnejší materiál.

Používame ho aj my v našich produktoch lovesilk . V našom portfóliu nájdete množstvo krásnych a výnimočných produktov z prírodného hodvábu, ako sú  hodvábne gumičky, hodvábne vankúše, hodvábne masky či hodvábne valčeky.

V ďalšom článku, ktorý pribudne už čoskoro, si povieme viac o benefitoch prírodného hodvábu.


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *